طراحی قفسه راک انبار _ نکات مهمی که برای برنامه ریزی فضای قفسه راک انبار بدانید!

امروزه بهینه سازی اصولی فضا و طراحی قفسه راک انبار از اهمیت بالایی به دلیل رفع فضای اتلافی و مشکلات ناشی از آن برخوردار است. این مقاله را تا اخر دنبال کنید.
طراحی قفسه راک انبار

برنامه ریزی فضای انبار یک وظیفه بسیار مهم برای هر کسب و کاری است که از فضای انبار استفاده می‌کند. درک نیازهای فضای ذخیره‌سازی و فضایی می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه‌ای کارآمد را ایجاد کنید که با افزایش مقیاس، رشد می‌کند.

برای انجام درست  قفسه بندی راک انبار، باید تقریباً تمام جنبه‌های کسب و کار و عملیات روزانه خود را بدانید. چگونه می‌توانید از فرآیند برنامه‌ریزی چیدمان قفسه‌ صنعتی راک از فضای انبار بیشترین بهره را ببرید؟ ما شما را با برخی از نکات کلیدی که باید برای بهینه سازی فضای انبار خود در نظر بگیرید، آشنا می‌کنیم.

چگونه طراحی قفسه راک انبار به درستی باید انجام داد؟

برنامه‌ریزی انبار برای طراحی و نصب قفسه راک می‌تواند بسیار ترسناک باشد. شما جای زیادی برای خطا پیدا نخواهید کرد. علاوه بر این، کسب و کار شما به احتمال زیاد برای مدتی طولانی با این فضا سر و کار خواهد داشت، بنابراین طراحی قفسه راک انبار به همان میزان که الان با توجه به نیاز‌های فعلی مهم است در آینده نیز مهم است و نباید از آن غافل شد.

فضا‌های مهم در طراحی قفسه راک انبار:

 • برنامه ریزی برای رشد
 • فضای عمودی
 • تجهیزات
 • جریان ترافیک
 • گردش موجودی
 • شکل و چیدمان

طراحی قفسه راک انبار

برنامه‌ریزی برای رشد

از دست دادن برنامه‌های آینده خود آسان است اما زمانی که پای برنامه‌ریزی و طراحی فضای انبار فرا می‌رسد فکر کردن از قبل می‌تواند در زمان و هزینه شما صرفه جویی کند. اگر کسب و کار شما بیش از حد بر جایی که اکنون هستید متمرکز است چند سوال کلیدی می تواند به شما کمک کند تا درک محکم تری از رشد بالقوه داشته باشید:

 • آیا در آینده محصولات بیشتری به انبار اضافه خواهید کرد؟
 • این نرخ برای چند سال آینده چگونه است؟
 • آیا محصولات جدید چالش برانگیز خواهند بود؟
  چالش‌هایی مثل: اندازه‌های نامناسب، اشکال عجیب و غریب، نیاز به ذخیره سازی خاص و غیره
 • تاثیر محصولات منسوخ شده و استراتژی‌های فروش چگونه بر ذخیره سازی محصول تأثیر می گذارد؟

این سوالات می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از نوع رشدی که برای طراحی قفسه راک انبار و قفسه بندی صنعتی انبار خود نیاز دارید به دست آورید. شما مجبور نیستید کار طراحی و برنامه‌ریزی قفسه راک انبار را به تنهایی انجام دهید. در واقع، برای برنامه ریزی موثر، بهتر است با گروه و تیم متخصص در این حوزه  برای پاسخ دادن به تمامی سوال‌هایتان کمک بگیرید و از تجربیاتشان استفاده نمایید.

یک فضای انبار خالی امکانات برنامه‌ریزی زیادی را برای چیدمان قفسه‌های سنگین راک ارائه می‌دهد اما ملاحظات برای تجهیزات، فضای عمودی و سایر عوامل هنوز مهم هستند.

در نظر گرفتن فضای عمودی که برای طراحی قفسه راک انبار

 1. در طول برنامه ریزی چیدمان فضای انبار برای نصب قفسه‌های راک ، ممکن است متراژ مربع در ذهن شما باشد. این یک معیار نسبتاً رایج برای تکیه بر آن است و می‌تواند اطلاعات کمی را برای اهداف برنامه‌ریزی در اختیار شما قرار دهد. چیزی که در نظر نمی‌گیرد فضای عمودی است و برای اینکه یک انبار در اوج راندمان کار کند، باید فضای عمودی آن را بهینه کنید.

  اگر ارتفاع پشته واضح شما در فضای جدید متفاوت است، ممکن است به این معنی باشد که می‌توانید از تجهیزات بلندتری استفاده کنید. به عنوان مثال، شش فوت ارتفاع اضافی پشته می‌تواند برای افزودن یک لایه پالت دیگر به سیستم قفسه‌بندی کافی باشد.

طراحی قفسه راک انبار

تجهیزات قفسه بندی راک انبار صنعتی

حتی مشاغل کوچک نیز به مناطقی برای عملیات مونتاژ، تولید و چیدن نیاز دارند. علاوه بر آن تجهیزات ذخیره‌سازی و جابجایی مواد نیز فضا را اشغال می‌کنند در حالی که چیز‌هایی مانند قفسه‌های پالت راک به ذهن شما خطور می‌کنند که تجهیزات زیاد دیگری نیز وجود دارد که شاید از آن‌ها بی‌خبر باشید.

برخی از تجهیزاتی که باید فضایی برای‌شان در طراحی قفسه راک انبار در نظر بگیرید:
 • نیمکت های کار
 • ایستگاه های بسته بندی
 • ایستگاه های حمل و نقل
 • لیفتراک
 • نوار نقاله

نه تنها باید برای همه این تجهیزات فضای ذخیره‌سازی در نظر بگیرید بلکه باید میزان استفاده را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، یک لیفتراک فقط با فضای راهروی مناسب قابل استفاده است. دقیقاً به همین دلیل است که برنامه ریزی دقیق برای چیدمان انبار کارآمد و مولد مهم است.

جریان ترافیک در بین قفسه‌های راک انبار

وقتی طراحی قفسه راک انبار شما تماماً روی کاغذ باشد، می‌تواند عالی به نظر برسد و حالتی ایده‌آل از آنچه که در سر دارید است اما فراموش نکنید که کارگران واقعاً چگونه از فضا استفاده خواهند کرد. هنگامی که ایده خوبی از تجهیزاتی که قصد استفاده از آن را در سر دارید، ملاحظات مربوط به جریان ترافیک و بهره وری کلیدی است.

این سوالات را از خودتان بپرسید:

 • کارکنان شما چقدر زمان را در مکان‌های اطراف فضای شما صرف می‌کنند؟
 • آنها بیشتر وقت خود را در کجا سپری خواهند کرد؟ چه تجهیزات، مکان‌های ذخیره‌سازی یا میزهای کاری بیشترین عملکرد را خواهند داشت؟
 • نیاز‌های کارمندان‌تان چیست؟
 • کارکنانتان چگونه می‌توانند به طور موثر اقلام را جمع‌آوری کنند؟ آن‌ها برای موفقیت به چه چیزهایی نیاز دارند؟

بهینه سازی فضای انبار

 گردش موجودی بین قفسه راک

طراحی قفسه راک انبار یک فعالیت جامع است. در حالی که نگاه کردن به تجهیزات و چیدمان نقطه شروع مناسبی است، درک اساسی از کسب و کار و موجودی شما می‌تواند یک طرح فضایی خوب را به یک طرح عالی تبدیل کند.

گردش موجودی را در نظر بگیرید آخرین چیزی که می‌خواهید موجودی مرده است که فضای گران‌بهایی را در انبار شما اشغال کند. در حالی که می‌تواند برای کسب و کارهایی که شاخص عملکرد (KPI) مشخص و تجزیه و تحلیل ذخیره‌سازی مشخصی ندارند چالش بزرگی باشد. اما اگر بخواهید می‌تواند به شما در ایجاد یک برنامه انبار مناسب‌تر کمک کند.

به این فکر کنید که کسب‌ و کار شما چه چیزی را به بنبست در نظر می‌گیرد. این می‌تواند از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت باشد هنگامی که آن را در ذهن خود دارید موجودی فعلی خود را به طور کامل بررسی کنید. شما در حال حاضر چه مقدار ماده اولیه حمل می‌کنید؟ علاوه بر این، اگر این ذخیره‌سازی را حذف کنید، چه سودی برای عملیات ذخیره‌سازی شما خواهد داشت؟

شکل و چیدمان قفسه راک و سنگین انبار

در حالی که تمرکز بر روی متراژ مربع می‌تواند آسان‌تر باشد. شکل فضای ذخیره‌سازی شما تاثیر قابل توجهی بر طراحی شما خواهد داشت. تقریباً هر شکلی از ساختمان می‌تواند کارساز باشد اما ممکن است نیاز به برنامه‌ریزی استراتژیک بیشتری داشته باشد.

حتی فضاهای باز انبار نیز می‌تواند مشکل ساز باشد. موقعیت ستون ها می‌تواند طراحی سیستم قفسه‌بندی را ویران کند و حتی ویژگی‌های ایمنی مانند آبپاش‌ها می‌توانند آچاری را در برنامه‌های شما ایجاد کنند.

علاوه بر این، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • تعداد درب
 • فضای ذخیره سازی
 • فضایی برای چیدن
 • فضایی برای پذیرایی
 • در طول برنامه ریزی انبار، به احتمال زیاد از نقشه های تاسیسات و طراحی های کامپیوتری (CAD)

نتیجه گیری

در طول مقاله در مورد نحوه بهینه سازی فضای انبار با استفاده از طراحی قفسه راک انبار به صورت اصولی صحبت کردیم و فهمیدیم یک طراحی مناسب چگونه می‌تواند فضای ایده‌آلی که در ذهن‌تان را دارید را برای شما برآورده کند.
همانطور که گفتیم در طراحی قفسه راک انبار باید به فضای عمودی به شدت دقت کنید زیرا که بهره‌وری از فضای انبار را به میزان زیادی بالا می‌برد. دیگر نکته مهم که گفتیم توجه به برنامه‌های آینده در هنگام طراحی فضا بود که همان میزان که برنامه‌های فعلی از اهمیت بالایی برخوردار هستند برنامه‌های آینده نیز مهم هستند تا در آینده با مشکل مواجه نشوید.

پرشین راک تولید کننده و عرضه کننده انواع قفسه‌ صنعتی راک می‌باشد. جهت درخواست راهنمایی و مشاوره رایگان، می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید:

برای آشنایی با سیستم قفسه‌بندی خودراهرو و ویژگی‌های آن از لینک زیر استفاده کنید:

سوالات متداول

Loader image

2 نظر در “طراحی قفسه راک انبار _ نکات مهمی که برای برنامه ریزی فضای قفسه راک انبار بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.